Første kig på Nokias touch-drømme

Nokia, der endnu ikke har modeller med trykfølsomme skærme, har fremvist et kommende styresystem baseret på touch. Finner har dog Nokia stadig lidt vej endnu til et færdigt produkt, viser en test.

Mange har nok store forhåbninger til Nokias næste version af styresystemet S60. Det kommer nemlig til at understøtte mobiler med trykfølsomme skærme, og vil derfor tage kampen op mod blandt andet ikonet iPhone samt mange avancerede modeller med Windows Mobile og UIQ.

Der er dog stadig lidt tid til, at vi får en mobil med det nye styresystem at se. Den første model skulle ifølge Nokia selv nemlig først komme i sidste halvdel af 2008. Alligevel har de allerede nu vist en smagsprøve på det nye S60 på mobilmessen Mobile World Congress, der afholdes i Barcelona i disse dage.

Desværre kan man godt se, at Nokia stadig mangler en del udvikling, før den nye version af S60 kommer til at blive rigtig god. Lige nu ligner den i meget høj grad det nuværende S60, som vi kender fra mange af Nokias smartphones, og flere af funktionerne virker ikke helt færdige.

Man kan dog glæde sig til at se det færdige resultat, når Nokia engang senere på året sender den første mobil med styresystemet på gaden. I mellemtiden kan man selv se demonstrationen af det kommende S60 til trykfølsomme skærme
her
.



Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice