It-plattenslager på spil igen

Manden, der for knap to år siden blev politianmeldt for at sælge defekte simkort-holdere og snød leverandører for op mod tre millioner kroner, er nu tilbage med nye firmaer. Heller ikke denne gang er betalingslysten stor.

For halvandet år siden snød plattenslageren Jesper Madsen sammen med en kompagnon både leverandører og kunder gennem firmaet Danske Futures med det ubrugelige produkt Dualsim.

Nu er Jesper Madsen imidlertid tilbage med firmaerne Adm. Selskabet og Offshore Consult, der blandt andet hjælper virksomheder med at oprette skuffeselskaber i udlandet. Og heller ikke denne gang har han den store lyst til at betale sine leverandører.

En rundringning som ComON har foretaget til en række danske mediehuse viser, at Adm. Selskabet og Offshore Consult skylder i alt 167.000 kroner for indrykkede annoncer.

I foråret 2004 markedsførte Jesper Madsen og hans kompagnon Tommy Pedersen produktet Dualsim, der gjorde det muligt at have to simkort tilsluttet ens mobiltelefon, igennem firmaet Danske Futures.
Men en stor andel af produkterne var defekte og en lang række utilfredse kunder forsøgte forgæves at komme i kontakt med firmaet og de to bagmænd. Flere kunder endte med at politianmelde firmaet.

Samtidig oplevede en række blade, hvor Danske Futures havde indrykket annoncer for Dualsim, ikke at modtage penge for annoncerne.
I juni 2004 blev Danske Futures erklæret konkurs og kuratoren anslog at firmaet skyldte mere end tre millioner kroner væk til forskellige kreditorer.

ComON har onsdag formiddag været i kontakt med Jesper Madsen efter at have lagt en besked i omstillingen hos Offshore Consult.
»Få dig dog et liv,« lyder kommentaren fra Jesper Madsen, da ComON spørger til firmaernes ubetalte regninger hos en række danske mediehuse. Han fastslår desuden at han ikke kender noget til Dualsim og Danske Futures.






Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere