Ny usb-nøgle kan holde til næsten alt

Selv ekstrem kulde, varme eller fald fra flere meters højde kan ikke ødelægge den nye usb-nøgle.

Der findes efterhånden så mange af de små hukommelsesnøgler, at det er næsten umuligt for producenterne at skille sig ud fra mængden. Én mulighed er at gøre nøglen meget lille. Men der er efterhånden en grænse for, hvor lille nøglen kan blive, når den stadig skal passe i usb-porten. Én anden mulighed er at fokusere på det ydre design – og der findes da også nøgler i alskens forskellige farver og former.

Hos LaCie har man valgt en anden fremgangsmåde. Den nye XtremKey skal sælges på sin hårdførhed. Eller som det hedder i pressemeddelelsen: ”The World's Most Adventurous USB Flash Drive”. Den har en tyk metalskal og er med sine 7,5 centimeter da også længere end de fleste hukommelsesnøgler.

Men så kan den til gengæld holde til lidt af hvert. Hvis man skal tro LaCie, så kan nøglen klare temperaturer op til 200 celsius og minusgrader ned til -50C. Den er vandtæt ned til 100 meters dybde og kan også klare et fald fra fem meter. Du kan endda køre hen over den med en 10-tons lastbil, og den vil stadig fungere, hævdes det.

Den superstærke nøgle sælges i forskellige varianter med op til 64 GB og har en maksimal skrivehastighed på 30 MB/s og læsehastighed på 40 MB/s. Prisen starter ved 419 kr.

Konkurrenten Corsair har også en meget hårdfør usb-nøgle i sortimentet, Survivor, der angiveligt kan klare tryk i 200 meters dybde. Men Corsair oplyser ikke, hvilke temperaturer denne nøgle er beregnet til.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S