Netafhængige kinesere anbringes i afvænningslejre

Samtaleterapi og benhård strækmarch bag høje mure er hverdagskost for tusinder af kinesiske unge, som er blevet afhængige af netspil, cybersex og chat.

I et forsøg på at redde ungdom fra et digitalt moralsk forfald, anbringes kinesiske unge i lejre, hvor skemaet veksler mellem hård militær træning og samtaleterapi.

I Kina tager styret i Beijing internetafhængighed så alvorligt, at den har oprettet særlige afvænningslejre, hvor det daglige afvænningsprogram varetages af personale med militærbaggrund.

Patienterne er primært unge mænd i alderen 14-19 år, som har tilbragt det meste af deres vågne timer, fra solopgang til solnedgang, foran en computerskærm.

Centret IATC, der står bag behandlingen, regner med at op mod to millioner kinesiske unge er internetafhængige. Afvænningsprogrammet er som udgangspunktet frivillig.

Li Yanlin er en af de mange unge som har takket ja til at lade sig indskrive på et af centrets afvænningslejre. Han fortæller at hverdagen, hvor han var naglet fast foran computerskærmen var med til at give ham tvangstanker. Men han føler at uger med hård militær træning og terapi har givet ham livet tilbage.

»Nu har jeg indset falskheden ved netspil,« forklarer han til Reuters.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S