Joost giver DR en hjælpende hånd

Danmarks Radio gør en række programmer tilgængelige på tv-tjenesten Joost. På den måde slipper seerne forhåbentlig for flaskehalsproblemer på DRs egen hjemmeside.

Tv-indholdet på Joost bliver stille og roligt udvidet. Den seneste tilføjelse er ganske interessant set med danske øjne.

Danmarks Radio har nemlig valgt at lægge sine magasinprogrammer ud på Joost - for eksempel "Penge" og "Kontant". I fremtiden lover DR, at flere danske programmer finder vej til Joost.

Joost er et program, som er skabt af mændende bag Skype og Kazza. Med Joost installeret på din computer får du adgang til gratis tv-programmer fra en række professionelle og kendte udbydere.

Det interessante ved den nye tjeneste fra Danmarks Radios synsvinkel er, at Joost gør brug af peer-to-peer-teknologi, som er kendt fra Kazaa og Skype. Det vil sige, at alle brugerne bidrager til, at forbindelsen og kvaliteten er i top. Det kan blive en hjælpende hånd til DR, der er blevet kritiseret for, at alt for få kan benytte statsradiofoniens web-tv på samme tidspunkt.

»Hos DR er vi selvfølgelig godt klar over den verserende diskussion om medielicensen, hvor nogle oplever problemer med at se tv via internet. Men de praktiske problemer, vi oplever nu skal ikke misforstås: Vi arbejder målrettet og langsigtet mod at gøre DRs indhold tilgængeligt for alle,« siger mediedirektør Lars Grarup, der håber, at samarbejdet med Joost kan være med til at opfylde den mission.

Joost er stadig i beta-test. Du kan skrive dig op som testbruger på Joost.com.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere