Dansk televirksomhed konkurs for tredje gang

Flexatel Communication i Kolding gik i starten af måneden konkurs. For flere af medarbejderne er det tredje gang på kun fem år.

Flexatel Communications gik i slutningen af maj i betalingsstandsning, og nu er virksomheden efter kun tre års eksistens gået konkurs.

Flexatel Communications blev oprindeligt udskilt fra et andet konkursbo, Partner Voxstream, som igen bestod af resterne fra Partner Electric, der gik konkurs i 2001.

På trods af udskillelsen lykkedes det aldrig Flexatel at tjene penge.

Flexatel beskæftigede sig primært med udviklingen af digitale telefonomstillingsanlæg.

Virksomheden måtte sluge et underskud på 2,3 millioner kroner i etableringsåret 2003, og i 2004 var underskuddet vokset til 2,4 millioner kroner.

Ifølge årsberetningen var det især den svage dollarkurs, og krigen i Mellemøsten, der stak en kæp i hjulet for Kolding virksomheden.

Den administrende direktør Mogens Villy Johansen var ikke at træffe for en kommentar, og bestyrelsesformand Ingolf Petersen havde heller ikke meget at sige, da CRN ringede.

»Vi har besluttet ikke at udtale os. Den gang vi gik i luften var der ingen, der gad optage kommentarer fra os, så jeg kan ikke se nogen grund til at uddybe omstændighederne for omverdenen. Det, der startede som noget meget positivt, endte desværre som noget negativt, så jeg kan ikke se noget formål med at udtale mig nu,« siger bestyrelsesformand Ingolf Petersen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos