GNT-salg skaber ny europæisk distributørgigant

Det schweiziske selskab Also Gruppen har købt 50,1 procent af aktierne i den finske distributør GNT. Det nye selskab får en omsætning på knap 25 milliarder kroner.

Den finske distributør GNT er blevet solgt til Also Gruppen. Salget afventer stadig godkendelse fra konkurrencemyndighederne i EU. Forudsat salget går igennem rykker den schweisiske koncern med et op på førstepladsen blandt de nordiske distributører.

Ifølge en pressemeddelse fra Also Gruppen er koncernens mål at opnå en stærk position i internationale sammenhænge. Also gruppen er i dag ledende på det schweiziske distributionsmarked, og omsatte for 9,5 milliarder kroner sidste år. Virksomheden er børsnoteret i Schweiz og har cirka 600 ansatte.

Det schweiziske selskab betaler 274 millioner kroner for aktieposten på 50,1 procent. Samtidig forpligter distributøren sig til at købe de resterende aktier i GNT inden udgangen af 2010.

GNT gruppens omsætning ligger i dag et stykke over ti milliarder kroner. Distributøren købte tidligere på året SMGs (Santech Micro Group) norske og svenske afdelinger. Dermed fik den finske spiller for alvor en fod indenfor i norden.

Efter salget til Also Gruppen fortsætter GNT under eget navn. Den nye gigant får samlet 1500 ansatte og satser på en omsætning tæt på 25 milliarder kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere