Dell åben for AMD-processorer

Computerproducenten Dell er ifølge selskabets topchef åben for at lave pc'er med AMD-processorer.

Dell-topchefen Kevin Rollins afslørede på et møde i Boston i går, at det slet ikke er utænkeligt, at Dell i fremtiden vil lave pc'er med AMD-processorer. Det skriver den norske nyhedstjeneste digi.no.

Hidtil har Dell konsekvent holdt sig til Intel-processorer, men der har på det seneste været spekuleret i, om selskabet kunne finde på at følge efter konkurrenten HP, der både bruger Intel og AMD i sine maskiner.

Analytikere spår, at Dell i løbet af 2006 vil begynde at levere både desktops, bærbare og servere med AMD-processorer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere