Seagate lover harddiske på 300 terabyte

Indenfor få år lover Seagate at diske op med en harddisk, der kan lagre op til 300 terabyte via en ny type lagringsteknik.

I dag kan de største harddiske lagre op til 500 gigabyte, men inden 2010 satser Seagate på at levere de første harddiske med en lagringskapacitet på 300 terabyte.

For at kunne håndtere den enorme mængde data vil harddisken anvende en ny teknik, som kaldes for HAMR (Heat-Assisted Magnetic-Recording).

Med en harddisk på 300 terabyte skulle det ikke være det store problem at overføre over 6.000 Blu-ray-skiver på 50 gigabyte over på pc'en.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere