T-Mobile bekræfter 3G iPhone

T-Mobile i Østrig bekræfter nu eksistensen af en hurtigere 3G iPhone. Østrig skal være testland.

Ifølge T-Mobile i Østrig eksisterer den omdiskuterede 3G iPhone, og den dukker snart op. Det fortæller mobilselskabet til den lokale avis Der Standard.

Ifølge T-Mobile understøtter den nye mobil UMTS, ligesom tidligere afsløringer af koden i iPhone Firmware 2.0 viser understøttelse til HSDPA og WCDMA også.

Chef for T-Mobile i Østrig, Hendrik Kasteel, fortæller endvidere, at T-Mobile i ØStrig er udvalgt som testland til den nye 3G iPhone. Han vil dog ikke sige noget om hvornår tests af den nye mobil starter eller hvornår den er klar til forbrugerne.

Stort se alle, fra useriøse rygtesmede til tunge Wall-street-analytikere mener, at iPhone præsenteres af Steve Jobs den 9. juni på udviklerkonferencen World Wide Developer conference. Efterfølgende skulle den blive klar i juni måned til forbrugerne.

I går kunne vi ligeledes rapportere om, at iPhone er næsten udsolgt i Storbritannien, og at hverken O2 eller WarphoneWarehouse regner med nye forsyninger før den nye model lanceres.



Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S