Sony lokker med gratis spil - igen

Det gik alligevel ikke så godt med lanceringen af Sonys PSPgo.

Sonys lancering af den nye håndholdte spillekonsol PSPgo blev fulgt af et tidsbegrænset tilbud om gratis spil, hvis man slog til hurtigt. Men gaveregnen er alligevel ikke slut.

Sony lukker op for gaveposen i tiden op til jul og tilbyder flere forskellige gratis spil. Nu rækker tilbuddet helt frem til den 10. januar næste år.

Og det er ikke lavkvalitetstitler, som Sony kaster i grams. Der er frit valg mellem kendte titler som: Gran Turismo, Assasin's Creed og Motorstorm. Man får adgang til et gratis spil ved at hente PSP Go Theme til konsollen.

”PSP’en har nu været i handelen i snart 4 år, men den nye trådløse PSPgo er endnu ikke nået helt ud til alle forbrugerne. Vi har netop lanceret PSPgo i Danmark og resten af Europa, og med december måneds store tilbud håber vi at kunne nå ind til hele målgruppen,” siger salgsdirektør Annette Jacobsen fra Nordisk Film, der distribuerer konsollen i Danmark, i en pressemeddelelse.

Introduktionen af Sony PSPgo fik en del modvind, da både udenlandske og danske forhandlere boykottede spillemaskinen. Mange forhandlere gad simpelthen ikke have maskinen i deres sortiment, fordi de ikke kan tjene penge på det givtige salg af nye og brugte spil. Med PSP Go henter man nemlig spillene direkte fra Sonys onlineshop.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S