GPS-enheder leverer forkerte oplysninger

Danske trafikanter kan nu se frem til bedre trafikinformation på deres GPS-anlæg. Den såkaldte TMC-tjeneste skal fremover levere mere pålidelige trafikmeldinger.

En tredjedel af alle danske husstande har investeret i et navigationsanlæg, og omkring halvdelen af disse kan modtage informationer gennem den såkaldte TMC (Traffic Message Channel). Men trafikmeldingerne som bliver leveret gennem TMC er ikke altid korrekte. Det viser en test af GPS-enheder, som Vejdirektoratet og Branchen ForbrugerElektronik har foretaget.

»Hverken trafikanterne, Vejdirektoratet og eller producenterne kan være tjent med at trafikmeldingerne ikke er korrekte. TMC tjenesten skal være en troværdig service, og derfor har vi netop indgået i et samarbejde med Branchen ForbrugerElektronik for at forbedre servicen,« siger Bente Iversen, afdelingschef i Vejdirektoratets Trafik- og Beredskabsafdeling.

Foruden det nye samarbejde om TMC-tjenesten vil Vejdirektoratet og Branchen ForbrugerElektronik også i fællesskab arbejde på at forbedre andre funktioner i navigationsenhederne.

Hele døgnet udsendes trafikmeldinger via TMC fra Vejdirektoratets TrafikInformations-Center om f.eks. trafikulykker, vejarbejde og kødannelser. TMC er et europæisk informationssystem, der er en del af FM Radio Data Systemet (RDS). For at kunne modtage trafikmeldinger skal man have et navigationsanlæg med RDS-TMC.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S