Bill Gates: iPod er fantastisk

Microsofts stifter Bill Gates blev forleden spurgt om sin holdning til Apples iPod. Svaret var mere positivt, end man kunne forvente fra en konkurrent.

Microsofts Zune er netop sendt på markedet i USA og anses af mange som en konkurrent til iPod. Men Bill Gates virker til at have en helt anden indgangsvinkel til tingene.

Gates påpeger, at Microsoft ikke nødvendigvis kan eller vil udkonkurrere iPod. Tværtimod vil man blot have en del af det voksende marked for mp3-afspillere, som ventes at stige voldsomt i de kommende år. Det betyder, at Microsoft går efter et nyt marked med nye brugere, hvor der formentlig er plads til både iPod og Zune.

Skal man imidlertid tro de første popularitetstendenser for Zune, ja så er der måske stadig kun plads til iPod, for salget og interessen har ikke været overvældende i USA.

Gates sagde blandt andet, at Apples iPod var både, "fænomenal, ufattelig og fantastisk".

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly