Underskud betyder danske Canon-fyringer

Canon Danmark fortsætter med at give underskud, og det betød mandag at den nye direktør måtte uddele fyresedler til 14 serviceteknikere.

Kun halvanden måned efter sin tiltrædelse må den nye direktør for Canon Danmark, Henrik Møller-Christensen, dele fyresedler ud.

De seneste år har den japanske printer- og kameragigants danske afdeling givet underskud og også i 2005 kommer man ud med et underskud. Det har betydet at 14 serviceteknikere blev afskediget mandag.

»Det er desværre konsekvensen af de senere års store underskud. Vi skal have rettet økonomien op,« siger Henrik Møller-Christensen.

Samtidig bliver de tilbageværende teknikere tilbudt nye ansættelsesvilkår med mulighed for fleksible arbejdstider og individuel løn. Med de nye ansættelsesvilkår og afskedigelserne, forventer Canon Danmark samlet set at komme ud med et mindre underskud for 2006 og et overskud i 2007.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere