Underskud betyder danske Canon-fyringer

Canon Danmark fortsætter med at give underskud, og det betød mandag at den nye direktør måtte uddele fyresedler til 14 serviceteknikere.

Kun halvanden måned efter sin tiltrædelse må den nye direktør for Canon Danmark, Henrik Møller-Christensen, dele fyresedler ud.

De seneste år har den japanske printer- og kameragigants danske afdeling givet underskud og også i 2005 kommer man ud med et underskud. Det har betydet at 14 serviceteknikere blev afskediget mandag.

»Det er desværre konsekvensen af de senere års store underskud. Vi skal have rettet økonomien op,« siger Henrik Møller-Christensen.

Samtidig bliver de tilbageværende teknikere tilbudt nye ansættelsesvilkår med mulighed for fleksible arbejdstider og individuel løn. Med de nye ansættelsesvilkår og afskedigelserne, forventer Canon Danmark samlet set at komme ud med et mindre underskud for 2006 og et overskud i 2007.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect