EU blæser til kamp mod roamingpriser

EU's it-kommissær præsenterede i dag et forslag til at sænke eller helt afskaffe roamingpriserne for mobilopkald i EU.

EU's it-kommissær Viviane Reding præsenterede i dag et konkret udspil til regulering, der skal sænke de såkaldte roamingpriser betragteligt. For danske mobilkunder betyder det, at det i fremtiden bliver billigere at ringe fra mobiltelefonen, mens man opholder sig i udlandet.

Kommissærens forslag indeholder fire punkter.

- Den nye EU-forordning bør under alle omstændigheder regulere de takster, som operatørerne opkræver af hinanden (engrospriserne). EU-lovgivningen skal sikre, at operatørerne ikke opkræver væsentlig mere af operatører fra andre lande end det, der skal til for at dække de faktiske omkostninger.

- For at sikre, at operatørernes besparelser i engrosleddet også kommer forbrugerne til gode, mener Kommissionen også, at der er brug for regulering i detailleddet.

- Den nye EU-lovgivning kunne også ophæve alle roamingafgifter for modtagelse af opkald, når man er på udlandsrejse i EU.

- Hvad angår opkald, som brugerne foretager, mens de er på udlandsrejse i EU, kunne den nye EU-forordning desuden indføre princippet om "hjemlandstakst". Det betyder at mobiltelefonkunder, der er på udlandsrejse i EU, vil kun blive opkrævet den takst, de er vant til at betale for tilsvarende opkald i deres hjemland, dvs. enten lokaltakst, hvis der er tale om et lokalopkald, uanset hvor i EU kunden er på rejse, eller en normal udlandstakst for opkald til andre lande i EU, uanset hvor i EU kunden er på rejse. For eksempel for at ringe hjem til familien, når man er på ferie.

De europæiske telestyrelsers sammenslutning, ERG, har gennem længere tid opfordret til, at der findes en international løsning på problemet med de høje roamingpriser, idet der ikke er noget som tyder på, at problemet kan løses på nationalt plan med de eksisterende regler.

Sideløbende med dette arbejde og arbejdet i EU-Kommissionen, vil IT- og Telestyrelsen prioritere og igangsætte nye informationstiltag om internationale roamingpriser, så de danske forbrugere undgår overraskende høje mobilregninger efter besøg i udlandet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S