De franske skabere af Missbimbo.com/ kan glæde sig over næsten en kvart million brugere. Men nu er der kommet malurt i bægeret.
Kritikere mener nemlig, at internet-spillet leder de unge spillere i fordærv.
Spillet er henvendt piger, og som navnet antyder, så gælder det om at blive en gennemført bimbo - en dulle. Det omfatter blandt andet, at pigernes virtuelle figurer kan spise slankepiller, få foretaget plastikoperationer og indlede forhold til millionærer.
Den cocktail er blevet for meget for kritikere i England, hvor det franske spil nu også har fået interesse blandt unge piger, skriver The Times.
Kritikken går blandt andet på, pigerne får et forherligende forhold til spiseforstyrelser. Men den køber franskmændene ikke. Nicholas Jacquart, der står bag spillet, mener, at pigerne netop udvikler et sundt forhold til kost og sundhed, fordi de skal tage sig af den figur, der har opbygget i spillet.