Hr & Fru Hansen vil ikke købe Linux-computere

Selv om der er godt gang i salget af Eee-pc'er med Linux i Norden i øjeblikket er der lange udsigter til en bred accept af styresystemet hos den menige dansker.

Opdateret: Da Nordamerikas største varehuskæde bestemte sig for at forhandle en superbillig pc med Linux-styresystem troede mange, at det var gennembruddet for Linux-maskiner hos mainstream publikummet. Men den udvikling udeblev.

Wal-mart besluttede allerede at indstille salget tidligere i år.

Men tendensen er ikke gået helt i sig selv.

I øjeblikket gætter mange på, at den store interesse for de små mini-bærbare som MSI Wind og Asus Eee kan være medvirkende til, at computerbrugere får øjnene op for alternativer til Microsoft Windows og Mac OS X. Blandet andet på grund af at mange af de små maskiner slet ikke er skabt til at køre tunge styresystemer.

Asus' nordiske marketingchef Mikael Koark oplyser da også, at det nordiske salg af Eee i øjeblikket fordeler sig med 60 procent Linux-udgaver og 40 på Windows XP-udgaver.
Det hører dog med til historien, at Asus primært får efterspørgslen på Windows-udgaven fra de store forbruger-kæder som for eksempel El-Giganten i Danmark, der udelukkende sælger XP-versioner af maskinen.

Ingen revolution

Og den nuværende invasion af mini-notebooks får da næppe heller den store betydning på forbruger-markedet, skriver The Register.

For eksempel siger David Lieu fra styresystemet gOS, der var installeret på Wal-marts computere, at Microsoft ikke bliver blæst omkuld af konkurrencen fra hverken hans eller kollegaernes Linux-versioner.

For eksempel nævner han, at Microsoft har været meget hurtige og dygtige til at holde fast i deres dominerende rolle også på de nye platforme som mini-notebooks. Han mener, at både gOS og andre udviklere af Linux-styresystemer skal holde sig til ilden for at få del af denne og fremtidige kager. Det sagde han på dette års LinuxWorld-konference.

På samme konference nævnte HPs teknologistrateg, Jim Mann, at der er helt lavpraktiske grunde til, at der går lang tid, før Linux-baserede bærbare får den dominerende plads på butikshylderne.

»Helt overordnet set så er der stadig alt for mange pakker, som man skal downloade. Og det er ikke noget, som man får min mor til at gøre! Så før det bliver supersimpelt og brugervenligt, så vil efterspørgslen blandt almindelige forbruger ikke stige.«

Formand Morten Kjærsgaard fra den danske foreningen af Open Source-leverandører tipper også, at den skjulte Linux-invasion via for eksempel Asus Eee udebliver lidt endnu. Det begrunder han for eksempel med, at mange offentlige hjemmesider - som for eksempel ATP - slet ikke kan håndtere besøgende fra Linux-platform. Og så er det ikke interessant for den almindelige pc-bruger.

På vores søstersite Gear måtte vores husanmelder Nikolaj Sonne også krybe til korset, da han
anmeldte Asus Eee. På trods af hans udtalte aversion mod Microsofts styresystem, så foretrak han Windows XP frem for den medfølgende Linux-distribution.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere