Telemyndigheder kræver lavere roamingpriser

De europæiske telemyndigheder vil kræve at teleselskaberne skal sænke roamingpriserne for brug af mobiltelefonen i udlandet.

Mobilbrugere i de europæiske lande kan glæde sig til lavere priser for brug af mobiltelefonen i udlandet. ERG, som er telemyndighedernes europæiske sammenslutning, vil erklære krig mod de opskruede roamingpriser. Det fortæller direktøren for IT- og Telestyrelsen, Jørgen Abild Andersen, der er formand for ERG i 2005.

»Med udgangspunkt i de nye lovregler forventer vi at kunne kræve nedsættelse af de roamingpriser, som danske mobilselskaber opkræver for udenlandske mobilkunders brug af mobiltelefonen her i landet. Det hjælper ikke i sig selv danske mobilkunder, når de bruger telefonen i udlandet. De andre europæiske telemyndigheder skal derfor også stille parallelle krav om prisnedsættelser i deres respektive lande. I ERG arbejder vi på grundlaget for en koordineret indsats, så alle de europæiske mobilbrugere får glæde af prisnedsættelser,« siger Jørgen Abild Andersen til Berlingske Tidende.

Han forudsiger at mobilbrugere allerede i løbet af i år vil kunne mærke, at priserne for mobiltelefoni vil falde. Men der vil fortsat være forskel på priserne på indlands- og udlandstelefoni.

»Vi vil sikkert snart se, at priserne nærmer sig hinanden. Men omkostningerne er forskellige, og derfor vil der fortsat være forskel. Det er jo også dyrere at køre med tog fra København til Rom end fra København til Århus,« siger han til Berlingske Tidende.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S