Københavnske Telia-kunder uden dækning

Telia reklamerer med at være landsdækkende, men nu oplever også de københavnske Telia-kunder dårlig mobildækning.

I sidste uge kunne ComON fortælle, at Telias sendenet er fyldt med huller. Nu viser det sig imidlertid, at det ikke kun er Telia-kunder i landets yderområder, der har problemer med dækningen. Også i det centrale København døjer mobilkunderne med knas og daglige udfald.

»Jeg har i de seneste seks uger stort set ikke kunnet gennemføre et opkald fra min hjemme- og arbejdsadresse, som er placeret på indre Østerbro i København (Østerbro bliver sjovt nok eksplicit nævnt i deres seneste reklame!). Der er en smule signal, men lyden "klipper" og falder ud, så det i praksis er umuligt at gennemføre en samtale,« skriver en ComON-læser i en mail til redaktionen.

Hos Telia kan man ikke umiddelbart genkende billedet og er derfor en smule overraskede over problemerne i København.

»Der bør ikke være nogen problemer i de områder, og det kommer lidt bag på mig, at kunderne har haft den oplevelse, og det er naturligvis dybt beklageligt, for sådan en oplevelse skal erhvervskunderne ikke have,« siger Rune Fick Hansen, der er kommunikationsrådgiver i Telia.

Ifølge ComON's oplysninger skal Telia til at oppe sig for at beholde sine erhvervskunder, for det kniber åbenbart med både dækning og service.

»Jeg har haft kontakt til Telias Erhvervssupport 6 gange. Første gang blev jeg bedt om at lave manuel søgning på mobilnettet, hvilket ikke afhjalp problemet. Anden gang fik jeg at vide, at de var igang med at bedre dækningen i mit område, og at teknisk afdeling nu var underrettet. Tredje gang havde de angiveligt aldrig modtaget et opkald fra mig, og fastholdt at der var god dækning i mit område. Fjerde gang blev jeg sendt videre i kø til teknisk afdeling, som jeg dog aldrig kom igennem til. Femte og sjette gang sagde de, at de kunne registrere mit opkald og sende det til teknisk afdelingen, som så ville vende tilbage efter en uge (dem har jeg ikke hørt fra endnu). Sjette gang bad jeg om snakke med en ansvarlig, og blev sendt ud på en linie, som gik død efter 30 min. Når jeg iøvrigt har taget kontakt til Telia, har jeg måtte gøre det fra et andet sted end hjemme, da signalet som sagt ikke kan bruges til at gennemføre en samtale,« skriver ComON-læseren i sin mail.

En anden ComON-læser bekræfter historien og anfører, at han, trods løfter om det modsatte, både har fået dårligere dækning og dårligere kundeservice efter Telias opkøb af konkurrenten Orange.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job