Vista-kopier fyldt med skadelige programmer

Det er ikke risikofrit at installere ulovlige kopier af Microsofts nye operativsystem Vista. Halvdelen af filerne består ifølge it-sikkerhedsfirma af virus og trojanere.

Det er med it-sikkerheden som indsats, hvis du forsøger at aktivere en ulovlig Vista-kopi med et aktiveringsprogram hentet fra fildelingstjenester.

En undersøgelse, som sikkerhedsleverandøren DriveSentry har lavet, viser, at halvdelen af aktiveringsprogrammerne til Vista, der florerer på nettet, er fyldt med alskens virus, trojanere og skadelige programmer.

I lang tid før Vista-premieren har ulovlige kopier af styresystemet floreret på diverse fildelingstjenester.

I den originale Vista-version har Microsoft lagt en aktiveringsprocess, der skal modvirke piratkopiering. Og forsøger man at omgå aktiveringsproces, så er et ikke helt uden risiko.

For eksempel er Vista-cracken »Windows Vista All Versions Activation 21.11.06« blevet identificeret som en trojan. Og forsøger man at installere disse filer, risikerer man ifølge John Lynch fra DriveSentry at skaffe sig alvorlige it-problemer på halsen.

Hans påstand giver Microsofts kampagnefilm en snert af sandhed. Filmen tegner et skrækscenarie for hvor slemt, det kan gå, hvis man leger med ilden.


Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S