Dansk forhandler gør oprør mod Logitech

Utilfredshed med Logitech-samarbejdet får nu Nova Data til i stigende grad at satse på Microsoft.

Artikel top billede

Et bøvlet og besværligt samarbejde med Logitech har nu fået Nova Data fra Sønderborg til at skrue ned for Logitech-blusset og op for samarbejdet med Microsoft.

De næste tre dage sætter Nova Data derfor fuldt tryk på en Microsoft-kampagne med navnet »Nova Data ser rødt.« Ifølge ejer Kenan Hansen kan man godt kalde det en form for protestaktion mod usamarbejdsvillige producenter.

»Det er os forhandlere, der styrer infrastrukturen, men vi må samtidig ikke tjene penge. Vi har lavet kampagnen for at løsne op på, at det ikke skal være sådan i branchen,« sigr Kenan Hansen, der håber, at protestaktionen vil få andre forhandlere til ligeledes at gøre oprør.

At samarbejdet med Logitech nu bliver sat på lavt blus, skyldes flere ting.

»Det tager simpelthen for lang tid at bestille, og det er alt for bøvlet. Det går bare ikke, at det kræver tre-fire dages arbejde at bestille en mus. Desuden er vi blevet lovet nogle ting, som ikke er blevet holdt,« siger Nova Datas ejer Kenan Hansen om samarbejdet med Logitech, der fortæller, at det besværlighederne med Logitech begyndte for et års tid siden.

Nu ser han frem til samarbejdet med Microsoft.

»Microsoft kan levere, og det tager ikke en krig at bestille varerne. Desuden har de også produceret mus og tastaturer i 25 år, så de er jo ikke nye i faget,« siger Kenan og tilføjer, at Microsofts produkter er tilsvarende gode.

At Nova Data ikke har sadlet om noget før, forklarer han med den store loyalitet over for de traditionelle leverandører. Men nu er det altså blevet for meget for den sønderjyske forhandler.
 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S