Dansk forhandler gør oprør mod Logitech

Utilfredshed med Logitech-samarbejdet får nu Nova Data til i stigende grad at satse på Microsoft.

Artikel top billede

Et bøvlet og besværligt samarbejde med Logitech har nu fået Nova Data fra Sønderborg til at skrue ned for Logitech-blusset og op for samarbejdet med Microsoft.

De næste tre dage sætter Nova Data derfor fuldt tryk på en Microsoft-kampagne med navnet »Nova Data ser rødt.« Ifølge ejer Kenan Hansen kan man godt kalde det en form for protestaktion mod usamarbejdsvillige producenter.

»Det er os forhandlere, der styrer infrastrukturen, men vi må samtidig ikke tjene penge. Vi har lavet kampagnen for at løsne op på, at det ikke skal være sådan i branchen,« sigr Kenan Hansen, der håber, at protestaktionen vil få andre forhandlere til ligeledes at gøre oprør.

At samarbejdet med Logitech nu bliver sat på lavt blus, skyldes flere ting.

»Det tager simpelthen for lang tid at bestille, og det er alt for bøvlet. Det går bare ikke, at det kræver tre-fire dages arbejde at bestille en mus. Desuden er vi blevet lovet nogle ting, som ikke er blevet holdt,« siger Nova Datas ejer Kenan Hansen om samarbejdet med Logitech, der fortæller, at det besværlighederne med Logitech begyndte for et års tid siden.

Nu ser han frem til samarbejdet med Microsoft.

»Microsoft kan levere, og det tager ikke en krig at bestille varerne. Desuden har de også produceret mus og tastaturer i 25 år, så de er jo ikke nye i faget,« siger Kenan og tilføjer, at Microsofts produkter er tilsvarende gode.

At Nova Data ikke har sadlet om noget før, forklarer han med den store loyalitet over for de traditionelle leverandører. Men nu er det altså blevet for meget for den sønderjyske forhandler.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job