Her er de 11 alternativer til Explorer

Microsoft skal blandt andet anbefale browserne Sleipner og Slim.

Artikel top billede

I denne uge endte slagsmålet mellem EU-Kommissionen og Microsoft. Softwarefirmaet har nemlig accepteret, at firmaets kunder manuelt skal vælge, hvilken browser de vil installere.

Men hvilke browsere er det egentlig, at kunderne vil kunne vælge mellem?

Svaret er 11 forskellige browsere med meget forskellig udbredelse.

De mest oplagte valgmuligheder som optræder på den kommende startmenu er selvfølgelig Chrome, Safari, Firefox og Opera. Sidstnævnte har med sin klage til EU-Komissionen været en af de mest højrøstede firmaer i forsøget på at skaffe et mere frit browservalg.

Men efter Explorer og de fire oplagte browseralternativer følger en stribe med knap så mange fans. Det er browserne Avant, AOL, Sleipnir, Maxthon, K-Meleon, Flock og Slim Browser. Flere af browserne er allerede bygget på de samme bagvedliggende byggesten som Internet Explorer.

Den meget omtalte menuskærm, hvor brugerne kan vælge hvilken browser de vil have, skal være implementeret inden udgangen af marts 2010 på Windows 7. I de lidt ældre versioner af Windows har Microsoft fået udvidet fristen. Men i en periode på fem år bliver både nye og eksisterende Windows-kunder præsenteret for browservalget via Windows Update. De kan vælge at fjerne Internet Explorer, når de installerer en ny - eller de kan vælge at have to browsere indstalleret.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S