Nordjyske software-konger køber ventureselskab ud

Targit-ejere køber investorer ud for stort millionbeløb.

Artikel top billede

De tror på fremtiden i hjørringske Targit. I hvert fald har folkene bag det nordjyske softwarefirma Targit, der udvikler Business Intelligence, valgt at sætte ekstra millioner på højkant i virksomheden.

Det sker ved, at en kreds af fem personer i Targits ledelse tilbagekøber kontrollen over virksomheden efter otte år med Nordic Venture Partners i ryggen. Ledelsen har investeret 53 mio. kroner i opkøbet af den aktiepost på 34 procent, som har været ejet af ventureselskabet.

Den eksterne kapital og ekstra hjælp i bestyrelsesarbejdet var nødvendig for otte år siden for at poste penge i at få Targits BI Suite solgt i Europa og USA, siger Targits direktør og grundlægger, Morten Sandlykke.

”Vi er for længst blevet i stand til at finansiere vores vækstplaner via den daglige drift. Det er derfor helt naturligt, at vi nu køber ventureselskabets aktier tilbage. Vi genvinder dermed fuld kontrol over Targit, og ventureselskabet får realiseret en velfortjent gevinst på deres investering”, siger den nordjyske direktør.

Firmaet oplyser i en pressemeddelse, at partner og administrerende direktør for Nordic Venture Partners, Henrik Albertsen, forsætter som bestyrelsesformand for Targit A/S, selvom han ikke længere er aktionær.

ComON har tidligere beskrevet selskabets vækst til en omsætning på knap 100 millioner sidste år og it-virksomhedens planer for, hvordan de vil undgå at blive en featurezombie.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job