Nordjyske software-konger køber ventureselskab ud

Targit-ejere køber investorer ud for stort millionbeløb.

Artikel top billede

De tror på fremtiden i hjørringske Targit. I hvert fald har folkene bag det nordjyske softwarefirma Targit, der udvikler Business Intelligence, valgt at sætte ekstra millioner på højkant i virksomheden.

Det sker ved, at en kreds af fem personer i Targits ledelse tilbagekøber kontrollen over virksomheden efter otte år med Nordic Venture Partners i ryggen. Ledelsen har investeret 53 mio. kroner i opkøbet af den aktiepost på 34 procent, som har været ejet af ventureselskabet.

Den eksterne kapital og ekstra hjælp i bestyrelsesarbejdet var nødvendig for otte år siden for at poste penge i at få Targits BI Suite solgt i Europa og USA, siger Targits direktør og grundlægger, Morten Sandlykke.

”Vi er for længst blevet i stand til at finansiere vores vækstplaner via den daglige drift. Det er derfor helt naturligt, at vi nu køber ventureselskabets aktier tilbage. Vi genvinder dermed fuld kontrol over Targit, og ventureselskabet får realiseret en velfortjent gevinst på deres investering”, siger den nordjyske direktør.

Firmaet oplyser i en pressemeddelse, at partner og administrerende direktør for Nordic Venture Partners, Henrik Albertsen, forsætter som bestyrelsesformand for Targit A/S, selvom han ikke længere er aktionær.

ComON har tidligere beskrevet selskabets vækst til en omsætning på knap 100 millioner sidste år og it-virksomhedens planer for, hvordan de vil undgå at blive en featurezombie.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job