Dells support kimes ned

Udskiftningen af 4,1 millioner batterier har fået kunderne til at kime Dell ned.

Ventetiden hos Dells support er opppe på en halv time, skriver The inquirer. Årsagen er Dells tilbagekaldelse af over fire millioner defekte batterier, som er solgt med bærbare computere gennem de sidste to år.

Dells supportlinjer har ofte været under beskydning og virksomheden har på det seneste forsøgt at opgradere systemet. Ingen opgradering kan dog klare den efterspørgsel, som kunderne ligger for dagen efter Dells batterier begyndte at bryde spontant i brand.

Dell har oprettet en hjemmeside, hvor folk kan indberette deres sag elektronisk, men et enormt antal kunder forsøger alligevel at komme til at tale med et rigtigt menneske.

Ifølge The Inqurer skal kunderne være glade for overhovedet at komme igennem. Den massive efterspørgsel har overbelastet Dells system og kunderne bliver smidt af uden varsel og skal derefter igennem hele møllen igen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S