Telia vil være it-forhandler

Telias moderkoncern er i gang med at udvide sit forretningsområde til også at omfatte hardware og it-drift for mindre virksomheder.

Når man sælger telefoni til virksomhederne, kan lige så godt tilbyde dem at købe computere og fladskærme i samme ombæring, og så desuden overtage driften af deres it-installationer. Omtrent sådan lyder rationalet hos den nordiske telegigant Teliasonera, herhjemme mest kendt under Telia-navnet.

»Når vi taler med mange af de mindre virksomheder så viser det sig, at de ofte er meget dårligt stillet på it-siden. Tingene arbejder ikke sammen, og de ved godt, at hvis bygningen brænder, så er de out of business, fordi de ikke får taget back-up,« siger Roar Seeger fra Teliasonera til dagbladet Børsen. Han er blevet nordisk chef for det nye forretningsområde, som Teliasonera kalder SME Standard Packages.

Ifølge Børsen satser Teliasoneras erhvervsafdeling på at opkøbe it-distributører i hele Norden i forbindelse med satsningen på it. Allerede er finske Datainfo og Crescom blevet opkøbt for at danne grundlag for den nye it-virksomhed.

Hardware-satsningen skal blandt andet bestyres af danskeren Jens Erik Ebbesen, der har en fortid i det SAP-huset Intelligroup.

Satsningen er dog ikke på forhånd dømt til succes, mener teleanalytikeren Torben Rune, Netplan. Til Børsen siger han, at et teles-selskab ikke besidder nok troværdighed til at overtage kontrollen med it-systemerne i mindre virksomheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics