Ingen IT i åbningstalen?

Statsminister Poul Nyrup Rasmussen åbnede folketingssamlingen i sidste uge. Som IT-brugerorganisation er det altid af interesse at høre, hvilke sager, der bliver bragt op på vores område. Desværre indeholdt talen ikke noget om IT, heller ikke i bred forstand. Man kan spørge om, hvorfor var der ikke noget om arbejdet med den digitale forvaltning og derigennem bedre service for borgere og virksomheder? Hvorfor var der ikke noget om År 2000-problemet, der kan risikere at blive ganske fatalt for samfundet, hvis det værst tænkelige scenarie skulle blive realiseret? Eller elektronisk handel med en bemærkning om hurtigst muligt at få Dankortet på nettet?


Jeg håber ikke, at det er fordi IT ikke bliver taget alvorligt fra regeringens side. Det ved jeg, den gør. Men engang imellem er det vigtigt, at også statsministeren fremlægger politikken og derved synliggør den. Disse opgaver er så store, at de havde fortjent et par ord i åbningstalen.


Min begrundelse for at arbejdet med den digitale forvaltning burde være med i talen er, at det er nu de enkelte kommuner skal blive digitale. Virksomhederne bliver overbebyrdet med indberetningsskemaer for dette og hint og ofte er det de samme stamoplysninger, der skal gentages. Ved digital forvaltning vil arbejdet blive nemmere for alle parter, også det offentlige.


År 2000-problemet hænger som et sort sky over hovedet på mange virksomheder. Der er virksomheder, der endnu ikke er gået i gang med at analysere og rette evt. fejl, og noget kunne tyde på, at også mange offentlige virksomheder ikke for alvor er klar over opgavens omfang. Det ville have været rart, hvis statsministeren fra Folketingets talerstol havde givet sin opfordring til at tage arbejdstøjet på. Det vil få store konsekvenser for samfundet, hvis det ikke nås at fjerne de væsentlige fejl.


Dankortet skal på nettet - nu. Jeg ville gerne have set statsministeren give sin erhvervsminister opbakning til at få Dankortet gjort til betalingskort på Internet snarest muligt. Det har været svært for parterne i Dankortstriden at nå frem til en løsning, og først da erhvervsministeriet satte sig ved bordenden, kom der igen gang i forhandlingerne. Ministeren havde sat en deadline ved slutningen af september måned for en løsning på Dankort-problemet. Vi har endnu ikke set noget. Statsministeren må indse, at dansk erhvervsliv ikke kan leve med at være på sidstepladsen blandt de europæiske lande, når det drejer sig om Internethandel. Dankortet på Internettet vil efter min opfattelse løse op for den afventende holdning, der præger situationen i Danmark. Vi bør så kunne bringe os selv i den e-handelsmæssige verdenselite i løbet af 12 måneder.


Allan Fischer-Madsen

Fmd. for Dansk Dataforening

    Læses lige nu

      Annonceindlæg fra Barco

      De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

      I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

      Navnenyt fra it-Danmark

      Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

      Emil Holme Fisker

      Renewtech ApS

      Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

      Dan Toft

      Pinksky ApS

      Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job