Indien vil også udvikle computerspil

Et ukendt indisk firma vil erobre det globale spilmarked.

Artikel top billede

Indien er ikke ligefrem kendt som et center for spiludvikling. Selvom inderne har overtaget mange it-opgaver fra vestlige firmaer, så er det fortrinsvis kedelige og trivielle kodeopgaver, der bliver flyttet til landet med de meget lave lønninger. Men det vil måske ændre sig nu, hvor det indiske medieselskab UTV Group vil erobre det globale marked for computerspil.

Det lyder som lidt af en udfordring, men UTV Group fortæller til BBC, at man har investeret op mod 800 millioner kroner i udviklingen af tre nye spil. Det første af de tre – et actionspil kaldet El Shaddai, der er inspireret af bibelske temaer – skal sendes på markedet senere i år.

UTV har allerede et filmselskab i Indien og fem tv-kanaler, og nu satser mediegiganten på at etablere sig inden for computerspil. Men det indiske marked for spil er meget begrænset – og næsten alt er piratkopier – så den eneste mulighed er at sælge spillene i resten af verden.

Den eneste undtagelse er spil til mobile platforme, hvor der kan være et lokalt marked i Indien – men der er f.eks. kun solgt meget få konsoller, så markedet for konsolspil er meget lille.

Og de tre kommende spil fra UTV er netop konsolspil. Det indiske medieselskab har købt den britiske spiludvikler Ignition og etableret en udviklingsafdeling i Gainesville, Florida, og desuden har UTV opkøbt et indisk selskab der er specialiseret i mobilspil.

Men analysefirmaet Screen Digest, som BBC har talt med, er skeptisk overfor UTV's chancer. På dette tidspunkt i spilkonsollernes livscyklus er det stort set kun fortsættelser af kendte spiltitler, der har succes, mener analysefirmaet.

Screen Digest forventer at der vil være en ny Xbox og Wii i 2013 og en ny PlayStation i 2014. Indtil da vil salget af spil til de gamle konsoller falde år for år. Så det kan blive vanskeligt for UTV at komme ind med helt nye brands.

I lande som Kina, Sydkorea og Japan er der opstået en livlig spilkultur, som sagtens kan måle sig med den vestlige, men de mest populære titler er online-spil som Starcraft og spil til mobiltelefoner.

Indien mangler stadig at få sin egen spilkultur – men UTV håber at det vil ændre sig i de kommende år.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S