Total reklame-forvirring i Telestyrelsen

Først skrev de at der kun var én udbyder af Wimax. Så skrev de at to andre selskaber også havde licens til teknologien. Problemet er blot at det var de to forkerte selskaber. Forvirringen om Telestyrelsens Wimax-reklame fortsætter.

IT- og Telestyrelsen fortsætter med at skabe forvirring om hvilke selskaber, der har erfaring med den langtrækkende trådløse bredbåndsteknologi Wimax. Således har styrelsen, der står for at udstede licenser til teknologien, udpeget to selskaber til at have Wimax-licenser - uden at selskaberne har det.

Styrelsen har derimod ikke nævnt de to selskaber som rent faktisk har licenser. Dermed er forvirringen total i den reklamesag, som startede med en artikel i IT- og Telestyrelsens blad eDanmark i sidste uge.

Her omtalte man firmaet Danske Telecom, og kaldte det i en efterfølgende pressemeddelelse for det eneste selskab i Danmark, "der havde erfaring med teknologien". Det var ikke korrekt, da både TDC og Butler Networks også har Wimax-licenser.

I en ny pressemeddelelse var det dog ikke de to selskaber, men derimod Tele2 og Nianet, som Telestyrelsen fremhævede som Wimax-licensindehavere.

Men ComON har talt med både Tele2 og Nianet, og ingen af de to selskaber er bekendt med at de skulle have en sådan licens.

»Så skulle Telestyrelsen have givet os den uden vi vidste det,« siger Tele2's juridiske direktør Jens Breüner med et smil.

Da ComON onsdag i sidste uge spurgte IT- og Telestyrelsens direktør Jørgen Abild Andersen om hvorfor man skrev at Tele2 og Nianet havde Wimax-licenser, kunne han ikke svare på det.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S