Total reklame-forvirring i Telestyrelsen

Først skrev de at der kun var én udbyder af Wimax. Så skrev de at to andre selskaber også havde licens til teknologien. Problemet er blot at det var de to forkerte selskaber. Forvirringen om Telestyrelsens Wimax-reklame fortsætter.

IT- og Telestyrelsen fortsætter med at skabe forvirring om hvilke selskaber, der har erfaring med den langtrækkende trådløse bredbåndsteknologi Wimax. Således har styrelsen, der står for at udstede licenser til teknologien, udpeget to selskaber til at have Wimax-licenser - uden at selskaberne har det.

Styrelsen har derimod ikke nævnt de to selskaber som rent faktisk har licenser. Dermed er forvirringen total i den reklamesag, som startede med en artikel i IT- og Telestyrelsens blad eDanmark i sidste uge.

Her omtalte man firmaet Danske Telecom, og kaldte det i en efterfølgende pressemeddelelse for det eneste selskab i Danmark, "der havde erfaring med teknologien". Det var ikke korrekt, da både TDC og Butler Networks også har Wimax-licenser.

I en ny pressemeddelelse var det dog ikke de to selskaber, men derimod Tele2 og Nianet, som Telestyrelsen fremhævede som Wimax-licensindehavere.

Men ComON har talt med både Tele2 og Nianet, og ingen af de to selskaber er bekendt med at de skulle have en sådan licens.

»Så skulle Telestyrelsen have givet os den uden vi vidste det,« siger Tele2's juridiske direktør Jens Breüner med et smil.

Da ComON onsdag i sidste uge spurgte IT- og Telestyrelsens direktør Jørgen Abild Andersen om hvorfor man skrev at Tele2 og Nianet havde Wimax-licenser, kunne han ikke svare på det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice