ITB er glade for ny hjemme-pc-ordning

IT-Brancheforeningen hilser med glæde, at statsminister Anders Fogh Rasmussen i dag har spillet ud med forslag til en ny hjemmepc-ordning.

- Danskerne er videbegærlige og klar til nye teknologier. Derfor er det glædeligt, at VK-regeringen som en af sine første handlinger foreslår en moderniseret hjemmepc-ordning, der på favorable vilkår giver mange mulighed for at komme på nettet. Det er særlig glædeligt, at ordningen denne gang indeholder en mulighed for netopkobling, siger adm. dir. Jakob Lyngsø, IT-Brancheforeningen.

IT-Brancheforeningens direktør forudser en markant vækst i salget af pc'er, højhastighedsforbindelser og programmer som følge af forslaget. Dette er positivt for alle i IT-branchen. Men ifølge ITB er det ikke det væsentlige i regeringens udspil:

- Den afgørende gevinst er, at dette baner vejen for et samfund, hvor digital forvaltning, e-handel og videreuddannelse bliver en del af danskernes dagligdag, siger Jakob Lyngsø videre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere