Tilfældighedsgenerator hos Danske Spil var ikke tilfældig

(Opdateret) Danske Spil skal give en gratis Lynlotto til hundredetusinde danskere i bod, for at en computer genererede forkerte lottotal i fire år.

I fire år har der været fejl i en tilfældighedsgenerator hos Danske Spil, der har gjort, at Lynlotto-spillere ikke har fået et helt tilfældigt tal. Tallene fra et til ni var nemlig underrepræsenterede.

På trods af at vinderchancerne var de samme, så mener Spillemyndigheden, der hører under Skat, at Danske Spil skal give en bod til de spillede i den tid, hvor Danske Spil var klar over fejlen, uden at informere om den.

Derfor har alle, der har spillet Lynlotto over nettet i perioden fra 13. december til den 22. december 2006, fået en gratis tolv-række (ComON oplyste tidligere, at det var alle berørte, der havde spillet i hele fejlperioden. Dette var ikke korrekt).

Den ekstra kupon er automatisk sat ind på de 112.000 lottospilleres konto, og præmiepuljen er spædet op med ekstra indbetalinger.

Ved at følge linket i bunden kan man læse kendelsen fra Spillemyndigheden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS