Hjemmesidens opfinder begejstret for weblogs

Weblogs, hvor folk bare skriver uden at tænke på html-koder og lignende, er et skridt i retning mod det jeg oprindeligt havde forestillet mig, lyder det fra opfinderen af hjemmesiden.

Sir Tim Berners-Lee, der i 1991 lavede verdens første hjemmeside, er begejstret for fænomenet weblogs, som i øjeblikket går sin sejrsgang med massiv udbredelse verden over.

Disse personlige dagbøger på nettet, hvor folk bare skriver løs uden at tænke på html-koder og lignende er et skridt i retning mod det, som Sir Tim Berners-Lee oprindeligt havde tænkt sig.

Når du skriver på en weblog, så skriver du ikke kompliceret hypertext. Du skriver bare tekst, så jeg er meget glad for at det nu går i den rigtige retning hen mod at blive et mere kreativt medie, siger Sir Tim Berners-Lee til BBC.

Han siger desuden at hans mål med internettet om 30 år, er at det som platform har ført os til at bygge noget vi slet ikke kan forestille os i dag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere