Chef-rokade i TDC

TDC har byttet rundt på chefstolene. Det skal styrke selskabets håndtering af fremtidige udfordringer, lyder det.

TDC har foretaget en chef-rokade. Således bliver 33-årige Nicolaj Due ny kommunikationsdirektør i teleselskabet efter at have besat stillingen som pressechef i knap to år. Han afløser Ulf Lund, der er blevet vicedirektør i YouSee med ansvar for alle YouSee's produkter.

Den nye kommunikationsdirektør glæder sig til de nye udfordringer.

»TDC er midt i en forandringsproces, hvor der bestemt ikke mangler udfordringer. Det stiller høje krav til en ordentlig kommunikation både over for medarbejdere og kunder, og det glæder jeg mig til at kunne bidrage til,« siger Nicolaj Due i en pressemeddelelse.

TDC har desuden foretaget en sammenlægning af Juridisk og Regulatorisk Afdeling, der i højere grad skal fokusere på den kommercielle del af forretningen. Chef for denne afdeling bliver 43-årige Miriam Hvidt, der kommer fra en stilling som underdirektør i YouSee med ansvar for radio- og tv-området.

»Med den nye struktur kommer afdelingen til at varetage TDC's interesser lige fra de politiske initiativer til fortolkningen af de gældende love,« lyder det fra Miriam Hvidt i teleselskabets pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura