Frygten for internet-svindel er overdrevet

En ny rapport konkluderer, at frygten for internet-svindel er overdreven.

Phishing er en reel trussel mod internetbrugere, men samtidig bør frygten ikke overdrives. Sådan lyder konklusionen i en ny rapport om internet-svindelmetoden phishing.

Det er analyse- og rådgivningsselskabet TowerGroup, der kommer med den nye vinkel på fænomenet phishing, som mange internetbrugere frygter at blive ramt af.

Phihsing er betegnelsen for en internetbaseret svindelmetode, hvor it-kriminelle snyder internetbrugere ved at producere e-mails og internetsider, som ser ud til at stamme fra anerkendte virksomheder. Hermed kan svindlerne opnå adgang til ofrenes kredit- og bankkontoinformation, eller opnå adgang til at installere skadelig kode på offerets computer.

I overensstemmelse med andre rapporter anser TowerGroup phishing for en reel fare, og formålet er ikke at bagatellisere fænomenet, men derimod at skabe et mere nuanceret billede af phishing, skriver norske Digi.no.

»Phishingangreb giver kriminelle mulighed for at opnå adgang til følsom information, men fører sjældent til indbrud i netbanker eller til ulovlig overførsel af penge,« hedder det i rapporten.

TowerGroups analytikere vurderer, at det globale tab relateret til phishing kommer op på omkring 137,1 millioner dollar i 2004, - en vurdering, der er en del lavere end estimeret i andre sammenhænge.

TowerGroup er enig med andre analytikere om, at phishing-teknikkerne er under stadig udvikling, og bliver stadig mere avancerede, men frygten for phishing skaber ifølge selskabet unødig mistillid til internettet som handelskanal.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse