Trojaner angriber Windows antispyware

Microsofts nye program Windows AntiSpyware angribes af ondsindet trojaner.

Trojaneren Bankash-A er målrettet Microsofts nye program Windows AntiSpyware, der som navnet indikerer skal beskytte mod spyware.

Windows AntiSpyware er endnu i sin betafase, og Bankash-A er den første trojaner målrettet programmet.

Hvis det lykkes at inficere et sårbart system, lammer trojaneren antispyware-programmets evne til at beskytte brugerne mod de ondsindede spionprogrammer.

"Det ser ud til at være det første forsøg på at skade funktionaliteten i Microsofts AntiSpyware, men vi vil se flere eksempler på dette, når programmet kommer ud af betafasen, og tages i brug af flere private brugere" siger Cluley til nyhedstjenesten CNews.

Udover at skade programmets funktioner, reagerer den ondsindede applikation på samme vis som en lang række andre trojanske heste ved forsøg på at stjæle passwords og brugernes bankkontoinformationer. I dette tilfælde målrettet internationale banker som Barclays, Cahoot, Halifax, HSBC, Lloyds TSB, Nationwide, NatWest og Smile.

Microsoft frigav den første betaversion af programmet i begyndelsen af januar. Programmet er baseret på teknologi fra firmaet Giant, som Microsoft købte i december 2004.

Programmet bygger ifølge Microsoft på et globalt netværk af frivillige, SpyNet, som hjælper med at identificere uønsket kode.

De fleste internetbrugeres computere plages i en eller anden grad af spyware - eller spionprogrammer, der typisk installeres uden brugerens viden.

Nogle af programmerne er udviklede til at opnå viden om brugerens bankkonto- og kreditkortsinformation, men de fleste kan med god vilje karakteriseres som harmløse, da deres funktion hovedsageligt er at udspionere computerbrugerens vaner med henblik på fremvisning af internetreklame.

Enkeltvis udgør denne type programmer ikke den store gene, men når antallet af spyware stiger, begrænses computerens ydelse, og computeren bliver ustabil.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS