Trojaner angriber Windows antispyware

Microsofts nye program Windows AntiSpyware angribes af ondsindet trojaner.

Trojaneren Bankash-A er målrettet Microsofts nye program Windows AntiSpyware, der som navnet indikerer skal beskytte mod spyware.

Windows AntiSpyware er endnu i sin betafase, og Bankash-A er den første trojaner målrettet programmet.

Hvis det lykkes at inficere et sårbart system, lammer trojaneren antispyware-programmets evne til at beskytte brugerne mod de ondsindede spionprogrammer.

"Det ser ud til at være det første forsøg på at skade funktionaliteten i Microsofts AntiSpyware, men vi vil se flere eksempler på dette, når programmet kommer ud af betafasen, og tages i brug af flere private brugere" siger Cluley til nyhedstjenesten CNews.

Udover at skade programmets funktioner, reagerer den ondsindede applikation på samme vis som en lang række andre trojanske heste ved forsøg på at stjæle passwords og brugernes bankkontoinformationer. I dette tilfælde målrettet internationale banker som Barclays, Cahoot, Halifax, HSBC, Lloyds TSB, Nationwide, NatWest og Smile.

Microsoft frigav den første betaversion af programmet i begyndelsen af januar. Programmet er baseret på teknologi fra firmaet Giant, som Microsoft købte i december 2004.

Programmet bygger ifølge Microsoft på et globalt netværk af frivillige, SpyNet, som hjælper med at identificere uønsket kode.

De fleste internetbrugeres computere plages i en eller anden grad af spyware - eller spionprogrammer, der typisk installeres uden brugerens viden.

Nogle af programmerne er udviklede til at opnå viden om brugerens bankkonto- og kreditkortsinformation, men de fleste kan med god vilje karakteriseres som harmløse, da deres funktion hovedsageligt er at udspionere computerbrugerens vaner med henblik på fremvisning af internetreklame.

Enkeltvis udgør denne type programmer ikke den store gene, men når antallet af spyware stiger, begrænses computerens ydelse, og computeren bliver ustabil.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Processtærk generalist med teknisk indsigt til it-styring

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S