Intel-chef angriber patentsystemet

Den tidligere Intel-chef Andy Grove mener at det nuværende patentsystem i USA er en trussel mod it-branchens vækst.

Intels Andy Grove modtog en pris for sit livsværk lørdag aften under en galaceremoni arrangeret af National Inventors Hall of Fame i Mountain View og den tidligere Intel-chef brugte sin takketale til at rette et skarpt angreb mod det amerikanske patentsystem. Intel og andre af de store it-giganter i Silicon Valley er ellers blandt de virksomheder, der registrerer flest patenter, men Grove sammenligner patentsystemet med de tvivlsomme finansinstrumenter som f.eks. hedge-funds, der har medvirket til den nuværende krise på de finansielle markeder.

»Den sande værdi af en opfindelse ligger i, at offentligheden kan drage nytte af den,« sagde Grove.

Han mener at det nuværende system, hvor patenter bliver handlet som varer, bevæger sig længere og længere væk fra dette princip.

»Patenter er selv blevet til produkter. De er investerings-instrumenter der handles på et separat marked, ofte af spekulanter som søger det størst mulige afkast på deres investering,« sagde Grove.

Han advarer mod, at patenter bliver til kastebolde for grådige spekulanter i stedet for at være en hjælp til dygtige opfindere.

»Den vigtigste opfindelse i vores industri, opfindelsen af transistoren, blev licenseret af AT&T for 25.000 dollar. Det gjorde det muligt for halvleder-industrien at udvikle sig og blive til en blomstrende industri i USA,« sagde Grove.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect