Utilfredshed med EUs planer om afgifter på gadgets

Europakommissionen sysler med tanken om at hæve afgiften på for eksempel mp3-afspillere for at kompensere for kopiering af musik. Men de første klager er allerede rullet ind.

Kommissionen vil hæve afgiften for at kompensere for den ulovlige kopiering af musik. Men det, mener en klager, er direkte konkurrenceforvridende.

Kommissionen oplyser, at klageren mener, at en stigning vil hindre varenes frie bevægelighed.

Det er ikke oplyst, hvem der står bag klagen, men kommissær Charlie McCreevy vil nu tage sagen under armen og gruble over sagen i juleferien, oplyser han til Reuters.

McCreevy blev i 2006 tvunget til at skrinlægge sine planer om at netop hæve afgiften på blanke medier, printere, mp3-afspillere og lignende. Men han giver ikke op.

Den ellers øgede beskatning har ellers fået flere kritikere på banen. Britiske Sharon Bowles siger således:

»På teknologi-området er afgifter et system fra en mørk tidsalder, der er blevet overhalet af udviklingen. De ødelægger den elektroniske industri,« mener Bowles.

Omvendt vil franske Jacques Toubon ikke være med til at skrotte afgiften - uden at der indføres et nyt. Ifølge Toubon stammer 35 procent af de europæiske kunstneres indkomst fra den eksisterende afgiftsordning. Ordningen indbragte angiveligt 560 millioner euro i 2005.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere