Microsoft ånder SAP i nakken

Ifølge Gartner vokser Microsoft hurtigere end SAP på det europæiske ERP-marked.

Ifølge tal fra analyseinstituttet Gartner kunne Microsoft sidste år fremvise en europæisk vækst, der var næsten dobbelt så stor som SAP's. Det skriver Børsen.

Kampen om at være virksomhedernes foretrukne leverandør af software til økonomistyring bliver stadig mere intens, og i Europa har Microsoft seriøse planer om at æde sig ind på et marked, der længe har været domineret af den altoverskyggende europæiske spiller - SAP.

SAP leverer i øjeblikket mere end hvert tredje økonomisystem i Europa, mens Microsoft kun sidder på 6,6 procent af markedet, men SAP har ikke de samme vækstrater som Microsoft - sidste år voksede Microsoft med 14,5 procent, mens SAP kun voksede med 8,5 procent.

Den samlede markedsvækst i Europa var sidste år på 4,8 procent, mens den i verden som helhed kun var på 3,6 procent.

Microsofts topchef Steve Ballmer har offentligt erklæret, at selskabet skal sælge forretningssystemer for 10 milliarder dollars svarende til 63 milliarder kroner i 2010. Det forventes, at Microsoft i år vil sælge ERP-systemer for omkring 2 milliarder kroner i Europa.

Microsoft har i forvejen investeret mere end 20 milliarder kroner i ERP-oprustning ved at købe danske Navision og det amerikanske selskab Great Plains.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere