Trådløse netværk til hjemmet

3Com har lanceret en basisenhed til 11 Mbps trådløse netværk til hjemmet.

Trådløse netværk er ved at vinde indpas i virksomheder og i danske hjem. Nu har 3Com lanceret en basisenhed til 11 Mbps trådløse netværk til hjemmet - Access Point 2000.

3Com venter at trådløse netværk i hjemmene bliver et af de store salgshits i 2002. Det skyldes dels, at de teknologisk er ved at være på højde med traditionelle kabelbaserede netværk. Dels, at de efterhånden er kommet så langt ned i pris, at alle kan være med. Dertil kommer, at trådløse netværk giver nye muligheder for indretning af hjemmet, fordi pc'er og notebooks ikke længere skal hænge på kabler, når de skal kommunikere med hinanden eller med internet.

De centrale enheder i et trådløst netværk kaldes ofte for access points - eller basisenheder - og her har 3Com nye modeller på vej. 3Com's nye Access Point 2000 gør det muligt at overføre data trådløst med 11 Mb pr sekund. Basisenheden henvender sig primært til hjemmebrugerne, men indeholder grundlæggende den samme teknologi som 3Com anvender i basisenheder til avancerede trådløse netværk til virksomheder.

Basisenheden - Access Point 2000 - kan hurtigt installeres og er fuldt kompatibel med 3Com's øvrige trådløse produkter som f.eks. PC Cards til bærbare og PCI netkort til stationære pc'er.

Access Point 2000 overholder desuden Wi-Fi standarden, der indeholder en række regler for trådløse netværk.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job