Stigning i it-konkurser

Især it- og kommunikations- branchen er hårdt ramt af konkurser.

Der var 581 konkurser i oktober. Og it-firmaer havde en bekymrende stor andel i den mængde.

Opgørelsen kommer fra analysefirmaet Experian.

Ifølge Experian er de 581 danske virksomheder en kedelig milepæl. Det er nemlig det næsthøjeste antal konkurser i al den tid Experian har overvåget konkurser i Danmark.

Konkursantallet i oktober sidste år var på 434. Det giver et procentstigning på 33,9 procent.

Ifølge Experian er det Nordjylland og it-branchen, der må tage de største slag. I Nordjylland er 41 virksomheder gået konkurs den sidste måned. En hvilket er en stigning på 193 procent i forhold til oktober 2008.
Experians liste over branchen for: "information og kommunikation" er som sagt også hårdt ramt. Den kategori dækker over kommunikations- og it-virksomheder. Her kunne man spotte 27 konkursramte virksomheder i oktober. En stigning på næsten 93 procent i forhold til sidste år.

»I de seneste 12 måneder har vi gennemsnitligt set 486 konkurser om måneden. De 581 konkurser i oktober betyder med andre ord, at konkurskurven har taget et stort spring i den forkerte retning. Tallet er faktisk på højde med de måneder sidste vinter, hvor finanskrisen var på sit højeste,« siger kommunikationschef i Experian, Camilla Rose.

I de første ti måneder af 2009 er 4.716 danske virksomheder gået konkurs.

De mange konkurser kan også have en direkte afsmitning på iværksætterlysten i Danmark. Ifølge Experian er der i hvert fald startet 32,2 procent færre nmye virksomheder i oktober en i samme måned året før.

 

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S