Monkey Island-opfinder med nyt storprojekt

Manden bag kultspillet Secret of Monkey Island arbejder på et nyt storprojekt, der skal kombinere adventure- og rollespil-elementer.

Det næsten 20 år gamle kultspil Secret of Monkey Island fik forleden lidt af en genopstandelse med udgivelsen af en Special Edition med ny grafik til både Windows og iPhone. Manden bag Monkey Island-serien, Ron Gilbert, har også travlt med et helt nyt projekt, Deathspank, der har været undervejs i snart seks år. Nu skulle Deathspank snart være færdig – det har fået en hjemmeside, hvor der også ligger en trailer for spillet.

Spil som Maniac Mansion, Day of the Tentacle, Monkey Island og Grim Fandango huskes for deres syrede humor – og Ron Gilbert forsøger at ramme den samme tone med Deathspank, der skal blande elementer fra adventures som Monkey Island med rollespil som Diablo. Hovedpersonen Deathspark begiver sig på jagt efter The Artefact og skal slås med alskens monstre, løse gåder og samle skatte.

Det lyder måske ikke umiddelbart som den store spilrevolution, men der er altid stor opmærksomhed når Ron Gilbert involverer sig i et nyt projekt. Forleden holdt han et foredrag om spilbranchens fremtid, som blev fulgt med stor interesse – et uddrag kan læses her. Gilbert mener at spil bør betragtes som en kunstform og betegner spilmediet som det vigtigste siden filmmediet fik sit gennembrud for 100 år siden.

Men han advarer også om, at spilbranchen har udviklet sig til en industri, der kvæler innovation og nytænkning – store spilfirmaer investerer kun i det sikre, mens små, uafhængige udviklere kan skabe spil der flytter grænserne.

Deathspank kommer efter planen til næste år og udgives af Gilberts eget firma Hothead.
 

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job