Sådan vil Google erobre de danske virksomheder

Google har indgået aftale med et dansk firma, der skal være med til at øge interessen for Googles web-baserede programmer i det danske erhvervsliv.

Google-tjenester som Calendar, Mail og Talk bliver især brugt af mange private personer, men Google vil også have erhvervslivet til at benytte de web-baserede programmer - ikke mindst fordi virksomhederne modsat de private skal betale for brugen af programmerne.

Bestræbelserne for at udbrede den samlede pakke "Google Apps" til danske virksomheder betyder, at Google har indgået en partneraftale med APPS People A/S.

APPS People er blevet en del af det såkaldte "Google Enterprise Professional Program", der skal hjælpe virksomheder i gang med Google Apps.

Programpakken dækker over Gmail, Google Calender, Google Talk, Google Docs, Google Sites og Spreadsheet. Programmerne kobles sammen med virksomhedernes egne domæner, men bliver hostet hos Google.

Interessen for Google Apps har hidtil været begrænset hos danske virksomheder. Uden at sætte tal på betegner Googles danske talsmand dog væksten for både de gratis og betalte versioner i Danmark som "stærk".
På verdensplan bruger 500.000 virksomheder Google Apps, og hver dag tilmelder cirka 2.000 nye virksomheder sig.

»Virksomheder og organisationer er begyndt at se den værdi, der ligger i, at medarbejderne har mulighed for at tænke frit og innovativt på tværs af organisationen gennem "software-as-a-service" eller "cloud computing",« siger Jesper Ritsmer Stormholt, Nordisk chef for Google Enterprise.

Som Google-partner skal APPS People blandt andet sørge for data-migrering og efterfølgende lokal support. APPS People bryster sig desuden af en mobilitetsløsning, der synkroniserer mail, kalender og kontaktpersoner på mobiltelefonen.

APPS People er Googles første lokale Apps-partner, men søgegiganten har i forvejen en række partnerskaber på det danske marked inden for virksomhedssøgning, sikkerhed og web-baserede produkter. Google Enterprise har allerede en pan-europæisk samarbejdsaftale med Cap Gemini vedrørende Google Apps.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job