Det mobile internet eksploderer

Det mobile internet har efterhånden nået en kritisk masse - alene i USA bruger 40 millioner mobilejere telefonen til at surfe på nettet.

Ifølge en ny rapport fra Nielsen Mobile har det mobile internet nået en kritisk masse hvor det ikke længere kan ignoreres. Alene i USA er der 40 millioner mobiltelefon-ejere som surfer på nettet med telefonen. Det er 16 pct. af alle mobiltelefon-ejere i USA.

Storbritannien og Italien kommer på anden- og tredjepladsen blandt de 16 lande, der indgår i undersøgelsen. Danmark er ikke med. Indonesien ligger nederst på listen - her er det kun 1,1 pct. af mobilejerne, der bruger telefonen til webbrowsing.

Den kritiske masse, som Nielsen Mobile omtaler i sin rapport The Worldwide State of the Mobile Web, betyder at det mobile internet for alvor begynder at være interessant som annoncemedie. Der er tale om en kombination af billige telefoner, hurtige netværk og tilbud om ubegrænset trafik, der er skyld i væksten for det mobile internet.

I USA er antallet af mobile web-brugere steget fra 22,4 mio. i 2006 til 40 millioner i dag. Mange af dem er iPhone-brugere og faktisk viser undersøgelsen, at hele 82 pct. af alle iPhone-ejere surfer mobilt - tallet er fem gange højere end gennemsnittet for alle mobilejere på 16 pct.

Den 11. juli kommer den anden generation af iPhone med endnu højere datahastigheder, men i Danmark vil Telia kun inkludere 300 MB om måneden i abonnement. Derudover skal iPhone-ejere betale 1,25 kroner per megabyte.

Nielsen Mobile konstaterer ellers i sin rapport, at netop tilbud om ubegrænset datatrafik er afgørende for det mobile internet. Halvdelen af de adspurgte mobile databrugere i undersøgelsen svarer, at de vil foretrække et fastpris-abonnement med ubegrænset trafik. I USA har 14 pct. af mobilbrugerne allerede et abonnement med ubegrænset datatrafik.

På det nordamerikanske marked er Motorola Razr og Apple iPhone de mest udbredte mobiltelefoner blandt databrugere, mens Nokia N95 og N70 topper hitlisten i Europa.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS