Regnskabskatastrofe fra Elgiganten

Elgigantens nye regnskab viser et underskud på 180 millioner ud af en omsætning på 2,1 milliarder. Katastroferegnskabet sender samtidig egenkapitalen til bunds.

En butiksflytning og en mislykket satsning på franchise giver blodrøde tal i Elgigantens regnskab for 2007/2008. Underskuddet før skat blev på 99,7 millioner, men regner man afskrivningen af et skatteaktiv med, blev det samlede underskud på hele 180 millioner kroner.

Problemerne stammer især fra omlægninger i driften, hvilket afspejler sig i et negativt driftsresultat på 78,7 millioner koner.

I april i år skiftede ejerne de norske ejere i Elkjöp ud på direktørposten, hvor Stig Myklebust blev afløst af Jesper Boysen, som allerede ved sin tiltræden pegede på, at omdannelsen af Electric City til Elgiganten samt lukningen af en række varehuse, havde været dyr for butikskæden.

Jesper Boysen bebudede desuden øget fokus på salg, som den medicin, der skulle få Elgiganten på ret køl, efter at kæden i sit forrige regnskab for første gang måtte indkassere et underskud på 3,6 millioner før skat.

Det nye katastroferegnskab barberer samtidig 182 millioner kroner af egenkapitalen, som nu er nede på godt 24 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere