Glem .com og .dk - snart er der frit spil

Snart vil web-adresser kunne ende på .love, .bank, .paris og måske endda .xxx. Regelsættet for topdomæner står over for en revolution, der vil betyde, at hjemmesider kan ende på stort set hvad som helst.

På nuværende tidspunkt findes der en del generelle topdomæner - såsom .com og .net - samt 265 nationale topdomæner, deriblandt .dk, .se og .no. Nu skal de stramme regler imidlertid lempes, så det er muligt at have en hjemmeside, der kan ende på stort set hvad som helst.

På torsdag skal den amerikanske organisation ICANN, der blandt andet står for tildelingen og håndteringen af domænenavne og ip-adresser, stemme om et forslag, der giver helt nye muligheder, når den bedst mulige web-adresse skal sammensættes.

I stedet for at være begrænset til brugen af for eksempel .com eller .org, vil virksomheder og organisationer kunne tilføje eget navn i slutningen af adressen. Eksempelvis kunne eBay benytte sig af .ebay, eller Apple kunne blive til .apple. Selv byer kan få nye topdomæner, så muligheden for .paris eller .cph er til stede.

»Bortset fra .com, .net or .org, vil verdens 1,3 milliarder internetbrugere fra begyndelsen af 2009 kunne erhverve adresser, der ender på almindelige ord såsom .love, .hate, .city eller passende navne,« siger ICANN-præsident Paul Twomey til den franske avis Les Echos.

Præsidentens udmeldinger bliver bakket op af ICANN-topchef Paul Levins, der blandt andet har ansvaret for website-udviklingen.

»Vi snakker om at introducere potentielt tusindvis af nye navne. Adressesystemet er ikke blevet fundamentalt ændret, siden det blev opfundet. Disse ændringer har potentiale til at påvirke den måde, vi udtrykker os på nettet,« siger Paul Levins til International Herald Tribune.

Ifølge Cnet vil de nye navne blive så dyre, at det formentlig ikke vil være almindelige internetbrugere, der benytter sig af de nye muligheder for at personificere adressen. Der er ikke blevet offentliggjort konkrete tal, men flere eksperter forudser, at de nye topdomæner kan komme til at koste omkring 50.000 dollars (240.000 kroner).

Såfremt forslaget om det nye regelsæt bliver vedtaget, kan alle topdomæner i teorien blive aktuelle, så længe de består af 64 tegn eller mindre. Derfor spekulerer flere medier i, at de nye regler kan bane vejen for det omdiskuterede pornodomæne '.xxx', som ICANN afviste at indføre i 2007.


Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect