Microsoft og HP samler business intelligence i en boks

Serverløsninger, mail og infrastruktur kan nu leverest i en enkelt boks, udviklet i fællesskab af Microsoft og HP.

HP og Microsoft har i dag præsenteret en fælles såkaldt applikationsløsning, som ifølge de to producenter samler server-software, skalerbare mail-løsninger og hardware i en boks.

Fra Microsoft kommer de velkendte teknologier SQL, Sharepoint og Exchange, mens HP har skræddersyet fire forskellige hardwarekonfigurationer, så kunder får adgang til præinstallerede pakkeløsninger, der skulle være lettere både at installere og administrere i drift.

De nye produkter er et direkte resultat af en samarbejdsaftale om fælles produktudvikling, som de to producenter indgik sidste sommer.

»I dag er der ikke plads til integrationsbesvær og bøvl med systemer, der ikke taler samme sprog. Det løser vi sammen med Microsoft ved at integrere vores løsninger inden for en række af de allermest brugte og værdiskabende virksomhedsapplikationer,« siger Preben Jacobsen, der er ansvarlig for forretningsudviklingen i HP Danmark.

Hos Microsoft lægger produkt-og marketingdirektør Bjarne Riis vægt på, at den nye løsning både er hurtigere og billigere for kunderne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse