20 millioner Windows Mobile-mobiler solgt i 2008

Mens konkurrencen mellem de mobile styresystemer bliver større og større, har Microsoft offentliggjort deres salgstal for 2008. Og ikke mindre end 20 millioner Windows-mobiler skulle være langet over disken i fjor.

Konkurrencen på mobilmarkedet er bestemt ikke blevet mindre de seneste par år, og specielt konkurrencen mellem styresystemerne på mobilerne er blevet større.

Således har vi inden for de seneste to år set hele tre nye lovende smartphone-styresystemer i iPhones Mac OSX, Googles Android og ikke mindst Palms helt nye webOS. Nokia valgte ligeledes i fjor at købe Symbian for at strømline deres alle Symbian-mobilers styresystemer og gøre dem mere konkurrencedygtige. For at holde sig oven vande på markedet for mobile styresystemer skal man altså ikke sove i timen.

Selvom Microsoft med deres Windows Mobile nok er dem, der har gjort sig mindst bemærket i løbet af 2008 på smartphone-fronten, hvad angår nyheder i deres styresystem, er det dog alligevel gået dem ganske godt. Steve Ballmer kunne således under sin keynote på elektronikmessen CES i Las Vegas berette, at der samlet blev solgt 20 millioner mobiler med Windows Mobile i 2008.

Hvis Microsoft skal fortsætte med at sælge godt på mobilmarkedet i 2009, bliver det dog formentlig nødvendigt med en større opdatering af Windows Mobile, hvilket vi måske allerede for at se på Mobile World Congress i næste måned.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S