Kasakhstan overhaler Danmark med supernet til mobiler

Mens danskere må vente, præsenterer mobilselskab i Kasakhstan superhurtigt LTE-net for deres kunder. Læs mere om netværket her.

Artikel top billede

"In Kazakstahn we think America technologely very good!"

Sådan sagde komikeren Sacha Baron Cohen i rollen som Borat i filmen med samme titel.

Hvis Borat er til mobilt bredbånd, kan han godt udskifte den amerikanske teknologi med den franske. Et lokalt teleselskab har i samarbejde med den franske netværksproducent Alcatel-Lucent sat et LTE-netværk op i landets finansielle hovedstad, Almaty.

Danskere må vente
Mens danskere stadig må vente på den næste generation af mobilteknologier, kan kasakhere allerede i november surfe med mobilen med lave svartider og gode båndbredder.

"Lige nu satser vi på forretningskunder, aktive internetbrugere, bloggere og journalister," forklarer Galina Kurganova, pressemedarbejder hos teleselskabet Beeline til ComON.

Beeline er et telebrand under Kar-Tel og det russiske moderselskab VimpelCom. Teleselskabet oplyser, at det har lanceret et "full-fledged live market pilot" i storbyen Almaty, der fungerer som hovedstad for forretningslivet i det vidtstrakte land i Centralasien. Netværket er stadig i test, og en decideret kommerciel lancering er endnu ikke fastlagt. Netværket benytter teknologien Long Term Evolution (LTE), der er væsentlig bedre end de kendte teknologier 3G og EDGE.

61 Mbit/s i Kazakhstan
Teleselskabet i Kasakhstan bruger 2?10 MHz-kanaler i 700 MHz-båndet, der kan række langt, men rummer mindre båndbredder end frekvenser i de højere lag. Galina Kurganova oplyser, at selskabet i samarbejde med Alcatel-Lucent har opnået 61 Mbit/s downlink og 17 Mbit/s uplink. Teoretisk kan netværket nå op på 74 Mbit/s downlink og 22 Mbit/s uplink. Hastigheden er teoretisk og vil altså være mindre alt efter antal brugere på nettet og den præcise placering af modem i forhold til masten.

Båndbredden er noget lavere end de danske LTE-frekvenser, som de fire store danske teleselskaber vandt i maj i år. Deres høje frekvenser kan rumme større båndbredder, men når til gengæld ikke særlig langt ud i landskabet. Ingen af de danske teleselskaber har lanceret deres LTE-tjeneste kommercielt, men tester for tiden nettet, mens de sætter nye master og basestationer op i landets største byer.

Med frekvensen i 700 MHz-båndet kan Beeline nå tre til fem kilometer med en mast i byen. Det afhænger af bygningerne, der står i vejen og skygger for signalerne. Masterne kan ifølge Galina Kurganova række 30 kilometer i landområder.

Kasakhstan har blot 15 millioner indbyggere, men strækker sig ud over enorme landområder, og ifølge Beeline er det også planen, at LTE-netværket skal nå ud i de mere øde egne af landet.

"Ja, vi planlægger at udvide LTE-udbredelsen til landområder i fremtiden, men vores aktiviteter vil være baseret på markedsefterspørgslen," oplyser Galina Kurganova.

De danske mobilselskaber får efter planen mulighed for at byde på at tilbyde LTE i et nærliggende bånd, 800-MHz, i næste år med en licens til at sende fra første januar 2013.

Beta i Kazakhstan
Fra starten vil kunder hos Beeline gratis kunne bruge LTE-netværket som beta-testere med modem fra HTC. Akkurat som med LTE-testen i Stockholm og Oslo, der startede for et år siden, vil netværket vil kun fungere i centrum af Almaty, men tanken er, at LTE skal bredes ud til et større marked.

Beeline vil satse på både massemarkedet og forretningsmarkedet, forklarer Galina Kurganova.

Mange muligheder
Hun siger, at kunder med smartphones kan bruge netværket til videoopkald og mobil-tv, deltage i interaktive spil og videoer. Med et internt eller eksternt modem til den bærbare computer kan kunderne bruge nettet til at hente musik og film, siger hun videre.

Forretningskunder kan derudover bruge LTE-nettet til web-konferencer, instant messaging, synkronisere kalenderen, beskyttet adgang til webtjenester og andre funktioner, som forretningsdrivende har nytte af, siger pressemedarbejderen.

Beeline har endnu ikke modtaget en kommerciel licens til lancering af LTE-netværk i hele Kazakhstan. Landet er det første af de tidligere Sovjet-lande, der samarbejder med Rusland, til at få LTE i 700 MHz-båndet, men VimpelCom oplyser, at selskabet vil arbejde på at sætte netværk op i flere østlande nu.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura