Google anklages for dobbeltmoral

Med Google Trends kan man finde detaljerede informationer om stort set alle hjemmesider i verden. Men Google tillader ikke, at søgefunktionen kan bruges til at kigge nærmere på firmaets egne hjemmesider.

De Google relancerede tjenesten Trends for nylig, blev det pludselig muligt at se detaljerede information om hjemmesider.

Tidligere kunne tjenesten kun bruges til at se, hvilke ord der bliver søgt på hos Google. Nu er det muligt at indtaste hjemmeside-adresser og få udvidet information om brugerens vej til den pågældende hjemmeside.

Men den nye tjeneste lukker øjnene for hjemmesider, der er forbundet med Google.

Det vil for eksempel sige, at statistiker fra siderne Google.com, Youtube.com og Blogger.com ikke bliver offentliggjort. Det har fået flere til at kalde Google for dobbeltmoralsk og hyklerisk.

For det er praktisk talt umuligt at frasige sig den åbenhed, som Google altså mener, kun bør gælde alle andre.

ComON har forsøgt at få en kommentar fra Google, men det er ikke lykkedes. Derfor er den eneste hjælp at læse det med småt hos Google.
Her skriver Google for eksempel, at man kan blive undtaget statistikken, hvis man angiver det i sin robots.txt fil.

»Ja, man kan indikere, at man ikke vil "være med i Google" via sin robots.txt - men så er man UDE af Google, og det kan ingen jo leve af og med,« siger Thomas Rosenstand, der arbejder med søgemaskineoptimering.

I Google Trends kan man for eksempel se trafiktal for hjemmesider. Man kan også se lister over de andre søgninger eller hjemmesider, som besøgende på en given hjemmeside også har foretaget.

Google kan dog ikke skjule sig fra eksterne tjenester som Alexa og Quantcast. Men alt andet lige så har Google adgang til lidt flere informationer - blandt andet i kraft af indtastninger fra Google Toolbar.

Lukketheden i Google Trends er omtalt på flere danske blogs og amerikanske sider.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S