IBM: Flere orme og mere vira i 2005

En ny rapport fra IBM er nedslående læsning hvad angår orme- og virusangreb.

2005 kunne meget vel gå hen og blive et endnu værre år end 2004, hvad angår orme- og virusangreb. Det skriver IBM i den månedlige "IBM Global Business Security Index Report".

I rapporten kaldes mobiltelefoner og PDA'er det nye offer for virus og ormeangreb. IBM forventer en klar stigning indenfor dette område, bla. på grund af den intensive brug af Bluetooth, som er forbundet med disse apparater.

På listen er der dog også mange andre potentielle vækstområder, hvor orme og vira fortsat vil snige sig ind. Bla. Instant messaging, Phishing og så er der stor fare for, at vira for alvor vil sprede sig til biler, i takt med at flere og flere biler får computere, der kan snakke med omverdenen.

I 2004 var der mest fokus på emailorme som Bagle, Netsky og Mydoom, men hen mod slutningen af 2004 dukkede bla. Cabir-ormen op, en orm som angreb PDA'er. IBM forventer at flere vil forsøge at kopiere denne orms egenskaber og det får betydning for PDA/mobil-området i 2005.

»Når vi tænker på It-trusler, tænker vi typisk på PC'er, servere og netværk. Disse trusler spreder sig nu udenfor det traditionelle It-rum, til det mobile rum, som PDA'er, mobiltelefoner og indbyggede sikkerhedssystemer, bla. i biler,« siger David Mackey, chef for IBM's Security Intelligence Services.

IBM Global Business Security Index Report er udarbejdet af IBM's Security Intelligence Services. Rapporten bygger på udsagn fra 2700 sikkerhedseksperter og en halv million overvågede enheder.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos