Magt-tvist rømmer kommunal it-top

Uoverensstemmelser mellem kommunaldirektøren og it-cheferne betyder, at Holstebro Kommunes it-afdeling er uden ledelse. Både chef og souschef har sagt op.

En magt-tvist i Holstebro Kommune har resulteret i, at it-afdelingens medarbejdere i øjeblikket står uden ledelse. Det skriver Dagbladet Holstebro-Struer.

Hele sagen begyndte med kommunaldirektør Lars Møllers utilfredshed over, hvordan tingene kører i kommunens it-afdeling.

Kritikken blev ikke vel modtaget af it-chef Jens Georg Kristensen og souschef Torben Dreyer, der mandag afleverede deres opsigelser. Selv om de først officielt fratræder den 30. september, har it-cheferne ingen intentioner om at vende tilbage til deres skriveborde, skriver Dagbladet.

I den seneste tid har der været problemer med kommunens hjemmeside, men kommunaldirektør Lars Møller afviser, at tvisten har noget med denne sag at gøre.

»De har sagt op på grund af uoverensstemmelser mellem dem og mig. Vi er simpelthen ikke enige, og det er vi ikke på flere fronter,« siger han til Dagbladet.

»Det er generelle uoverensstemmelser«, forsøger han at uddybe dog uden at være konkret.

De nuværende teamledere vil påtage sig chefernes opgaver, indtil en ny ledelse bliver ansat.

Det er ikke lykkedes Dagbladet at få en kommentar fra de to it-chefer.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS